Spośród wielu technik znakowania odzieży, haft komputerowy wyróżnia się największą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Aby móc wykonać haft komputerowy, konieczne jest dysponowanie specjalistycznymi urządzeniami – hafciarkami. Są one sterowane przez komputer, za pośrednictwem specjalnego oprogramowania. To ono określa ilość oraz sposób wkuć igieł w materiał, tak aby uzyskać określony projekt. Nowoczesne hafciarki są w stanie wykonać haft z użyciem od kilku do nawet kilkudziesięciu kolorów nici. Umożliwia to wykonanie najbardziej skomplikowanych projektów, których wielkość może osiągać nawet forma A4.

Haft komputerowy w detalach

  • Przygotowanie projektu pod haft komputerowy odbywa się w programach do grafiki wektorowej. Każdy kolor w projekcie ma swoje odwzorowanie w kolorze nici, nawiniętych na szpule.
  • Haft komputerowy nie jest najszybszą metodą znakowania, szczególnie przy bardzo złożonych projektach. Umożliwia jednakowoż uzyskanie najtrwalszych efektów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zużycie wynikające z normalnej eksploatacji odzieży.
  • Haft komputerowy może być bez trudu stosowany nawet do bardzo grubej odzieży, jak np. polary, bluzy lub czapki baseballowe. W każdym przypadku umożliwia uzyskanie niepowtarzalnych efektów i wyróżnia się wysoką estetyką.
  • Znakowanie metodą haftu komputerowego nie wymaga żadnej specjalistycznej przygotowalni, jak np. wykonanie klisz, matryc czy sit, jak w przypadku innych metod ozdabiania odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *